Drukuj

SR0WX

Super User. Posted in Newsy

 

 

 

 

 

 

 

      SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które na częstotliwości 144.950 FM co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne.
Na komunikat składa się:

 

  • raport o stanie pogody,
  • prognoza pogody oraz
  • informacje o ewentualnych zagrożeniach hydrologicznych i meteorologicznych.

 

Obecnie działa około 10 takich stacji w Polsce.

Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem sr0wx.py (rozpowszechnianym na zasadach Open Source, github.com/sq6jnx/sr0wx.py/). Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do  komputera podłączony jest nadajnik pracujący na częstotliwości 144.950  FM.
W sytuacjach ekstremalnego zagrożenia opiekun stacji ma możliwość wysłania krótkiego komunikatu SMSem lub też odtwarzania "komunikatu specjalnego" poprzez włożenie pendrive w port USB komputera.

Pomysł zrodził się w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców, Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. Bardzo szybko, bo już w lutym 2009, stacja działała testowo z domowego QTH SQ6EMM a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim  Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu skąd nadaje spod znaku SP6YRE.

 Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj: szybko ruszyła stacja w Brzegu (woj. opolskie) i Jaśle a następnie dołączyły stacje w Nowym Sączu, Łodzi, Katowicach, Poznaniu... Dziś jest ich już dziesięć.
Niektóre z nich korzystają ze swoich, niekiedy bardzo lokalnych, źródeł informacji.

> Oprogramowanie powinno działać na każdym, nawet dziesięcioletnim komputerze, co sprawia, że koszty uruchomienia stacji mogą być niemal zerowe. Najlepsze efekty osiągamy jednak korzystając z małych komputerów, zwanych terminalami, zasilanych z 12V, które nie posiadają żadnych elementów mechanicznych (do 150 zł/szt w zależności od konfiguracji). Dobrym uzupełnieniem są jednokanałowe radiotelefony (nawet bez odbiornika) na 144.950.

Uruchomienie programu nie jest trywialne i wymaga chwili skupienia, jesteśmy jednak w stanie skonfigurować je dla Ciebie. Postaramy się też doradzić w doborze sprzętu oraz uruchomieniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:

 * zapoznaj się z materiałami na forum SP7PKI,  http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=118792

 * zapisz się na techniczną listę dyskusyjną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 * skontaktuj się mailowo z Michałem SQ6JNX (sq6jnx małpka hamradio kropka pl) lub via radio lub echolink z Waldkiem SQ6JNQ

 * poczytaj zalążek dokumentacji na github.com/sq6jnx/sr0wx.py/tree/master/docs/source/pl

 

 Michał SQ6JNX oraz Waldek SQ6JNQ

Źródło: http://emcom.pzk.org.pl/viewpage.php?page_id=9

 

 

 

ostrzeżenia bezpieczeństwo SROWX pomorskie bądź bardziej bezpieczny wichura czad  ostrzeganie sms katastrofa wypadek ewakuacja mapy zagrożeń osłona meteo telefony alarmowe Ostrzeżenia cofka zagrożenie pożarowe przejezdność dróg